Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny

14.07.2009
wtorek

Co z tą Silesią?

14 lipca 2009, wtorek,

W zaskakującym tempie powstaje w środkowej części Śląska wielka europejska metropolia. Mijają trzy lata od pomysłu jej powołania i już jest nazwa.

Raczkowała jako Górnośląski Związek Metropolitalny, a staje na nogi będąc Górnośląsko – Zagłębiowską Metropolią Silesia z siedzibą w Katowicach. Polityka historyczna miast Zagłębia – i groźby, że Sosnowiec (wraz z sąsiadami) sam stworzy metropolię – okazała się skuteczna. Szkoda, że takiej determinacji zabrakło Jaworznu, bo wówczas mielibyśmy Górnośląsko – Zagłębiowsko – Małopolską Metropolię Silesia. Prawda, że byłaby to ładna nazwa?

Do tego tempa dopasowuje się MSWiA, które po latach dyskusji uznało (w projekcie ustawy o polityce miejskiej), że w Polsce będą tylko dwa obszary metropolitalne: wokół Warszawy i Katowic. Tym samym na bok odłożone zostały metropolitalne ambicje takich miast, jak m. in. Białystok i Rzeszów. Kiedy w poprzednim pomyśle resort spraw wewnętrznych zaproponował powstanie w kraju 12 supermiast, to oburzył się Rybnik na Śląsku. A dlaczego nie on? Szybko znalazł sojuszników w innych gigantycznych organizmach miejskich, choćby w Kielcach, Olsztynie i Zielonej Górze. Można się tylko pocieszać, że wybór Warszawy i Katowic ma charakter pilotażowy – ich doświadczenia będą niebawem powielać inne polskie metropolie.

A zapowiadają się ciekawie, choćby od strony finansowej. Już wiadomo, że metropolie nie dostaną od państwa żadnych dodatkowych środków. Ile tworzące je miasta włożą do wspólnej kasy, tyle będą miały. Wcześniej dyskutowano o zostawieniu supermiastom m.in. 5 proc. podatku PIT. W skali Silesii byłoby to ok. 200 mln zł rocznie. Niewiele, ale w wymiarze rzeczowym można by za to zbudować np. blisko 80 km dróg ekspresowych. Wzorców szukano w Regionalnym Związku Ruhry z siedzibą w Essen (powstał w 1962 r. jako Komunalny Związek Ruhry), dzięki któremu zmieniło się poprzemysłowe oblicze obszaru najbardziej podobnego w Europie do Górnego Śląska (w jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z konurbacją – zespołem sąsiadujących ze sobą prawie równorzędnych miast, skupionych na terenach wysoko uprzemysłowionych, połączonych jedną siecią komunikacyjną, korzystających ze wspólnej infrastruktury np. wodociągów, kanalizacji, zagospodarowania odpadów).

I na tym podobieństwo się kończy. Składkowy budżet RZR wsparł bowiem rząd RFN zezwalając, aby w Ruhrze zostawało 4 proc. więcej zbieranych podatków niż w pozostałych landach. Dodatkowo symbolicznym fenigiem doliczanym do towarów i usług całe Niemcy finansowały przebudowę miast Zagłębia Ruhry. To był taki gest solidarności z ziemią i ludźmi tworzącymi w przeszłości gospodarczą potęgę Niemiec. Nasz rząd nie zgodzi się na takie eksperymenty. Symboliczny grosz dla Śląska? – to przecież dzielenie kraju!

Z czego będzie więc żyć Silesia? Przede wszystkim ze środków UE, bo nie należy się spodziewać, że władze czternastu miast tworzących metropolię będą się licytować, kto da więcej na rzecz dobra wspólnego. Można za to oczekiwać wielkich oporów w przekazywaniu kompetencji organom metropolitalnym. Jeżeli Silesię ma powołać ustawa, to również ona powinna ustalić ramy jej działalności: co przechodzi pod zarząd metropolii, a co zostaje w gestii samorządów. Inaczej niewiele z tego projektu wyjdzie. Sąsiadujące ze sobą miasta górnośląskiej aglomeracji od lat nie mogą rozwiązać prostej sprawy wspólnego biletu komunikacyjnego. A metropolia będzie musiała zmierzyć się, żeby nie być pomysłem tylko na papierze, z o wiele większymi wyzwaniami.

Unia Europejska przyznała Essen (a w zasadzie całemu Regionalnemu Związkowi Ruhry) tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2010. W niemieckiej rywalizacji poprzemysłowe Essen (kojarzone wcześniej z brudem i szarością) pokonało m.in. Augsburg, Bremę i Kolonię. Jednym z atutów Ruhry było przekształcenie starych fabryk, kopalń i hut w świetnie prosperujące obiekty kulturalne. W 2016 r. miano Europejskiej Stolicy Kultury przypadnie jednemu z polskich miast. W tym wyścigu na pewno żadnych szans nie będą miały Katowice.

***

PS. W kolejnym wpisie wrócę do pomysłów na węgiel.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 11

Dodaj komentarz »
 1. to będą gliwice.

 2. ciekawie wypowiada się Pan o miastach takich, jak Rzeszów czy Białystok. Ciekawe, czy Pan był tam chociaż raz, szczególnie ostatnio.
  Wydaje mi się, że mocno by Pana zaskoczyły. Myślę, że czułby się Pan źle, widząc, jak Pana Śląsk zostaje w tyle.. Pozdrawiam mimo wszystko – mieszkaniec Ściany Wschodniej, ziemi która wzięła na siebie cały ciężar wiekowej walko i niepodległość całej Polski, ponosząc tego konsekwencje, szczególnie gospodarcze.

 3. dlaczego zamiast typowania listy miast ktore moga zostac metropolia a ktore nie, rzad i rzednicy nie zajeli sie wytyczenia klarownych warunkow ktore kazda metropolia powinna spelnic.

  ale to i tak nie najwazniejsze.
  wazne jest to co z tego beda miec mieszkancy.
  a tutaj krucho.
  nawet wspolnego biletu nie ma!

  p.s.
  „W zaskakującym tempie powstaje w środkowej części Śląska wielka europejska metropolia.”
  moze czas na korepetycje z geografii i historii?
  jest lato – mozna ten czas odpowiednio spozytkowac:)

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Wszystko przez goroli i przez to, że nie rządzi Gorzelik.

 6. przy okazji, żeby nie zapomnieć:
  http://www.kurierlubelski.pl/index.php?module=dzial&func=viewpub&tid=9&pid=74363
  W niedzielę oficjalnie świętowaliśmy 29. rocznicę Lubelskiego Lipca. Obchody wyglądały jak zwykle skromnie. Poza Lubelszczyzną niewiele osób wie, co się tu wydarzyło latem 1980 roku. To właśnie w naszym regionie 8 lipca 1980 r. doszło do pierwszych strajków w świdnickiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. W ciągu kilku dni przyłączyło się do nich 150 zakładów z Lublina i regionu. To właśnie tu doszło do podpisania pierwszych w historii PRL porozumień między strajkującymi a władzą komunistyczną. Lubelskie wydarzenia zapoczątkowały sierpniowe protesty na Wybrzeżu, które zakończyły się podpisaniem porozumień sierpniowych oraz powstaniem NSZZ „Solidarność”.

  A propos, węgla: Bogdanka to jedyna rentowna kopalnia w Polsce. Jest dla mnie ważna, bo mój tata ją budował. Tata już nie żyje, ale jego sztygarski perlik jest dla mnie ważną pamiątką.

 7. Cała ta „metropolia” to jedna ściema. Nieudolni, znienawidzeni przez mieszkańców prezydenci miast (Katowic, Chorzowa, Gliwic, Rudy) wiedząc, że ich szanse na kolejną kadencję są marne, szykują sobie i swojej klace ciepłe posadki, z których jeszcze trudniej ich będzie wykurzyć. Z żadną Silesią nie ma to nic wspólnego – chyba, że z tak nazwanym tandetnym marketem w Katowicach. To zwykły skok na kasę.

 8. No cóż dobre i to może chociaż troszeczkę będzie mniej ingerencji władz warszawskich.Dla mieszkańców to pewnie nie wiele,aby było zauważalne. Kilku przedsiębiorczych i ustosunkowanych załapie intratne posady w nowych urzędach ,będą potrzebne nowe sekretarki i wszystko najlepiej wiedzący urzędnicy.

 9. Gospodarz pisze
  „Mijają trzy lata od pomysłu jej powołania i już jest nazwa”.

  Znakomite, juz jest nazwa po trzech latach… !

  Metropolie nie sa dobrym pomyslem. Po przez metropolie politycy stwarzaja wieksza biurokracje. Wiecej miejsc pracy dla partyjnych kolesi.

 10. No, porównywanie półmilionowej aglomeracji Rybnika do miasta Kielce jest bardzo odważne. Nie wiem tylko jaki ma cel to porównanie – podwyższenie statusu Kielc?…

 11. http://banners.servized.com/current/gif/tam_720x90_1.gif

  http://s03.radikal.ru/i176/0912/57/a8e634dad754.jpg

  6]Sulfamethoxazole and Trimethoprim tablet
  5]What is this medicine?
  SULFAMETHOXAZOLE; TRIMETHOPRIM or SMX-TMP is a consortium of a sulfonamide antibiotic and a second antibiotic, trimethoprim. It is acclimatized to medicate bacterial infections. It is also worn to obviate infections in people who are at risk. It longing not work in search colds, flu, or other viral infections.
  What should my healthiness anguish excellent know ahead I take this medicine?
  They have need of to be versed if you be struck by any of these conditions:
  * anemia
  * asthma
  * being treated with anticonvulsants
  * if you a lot wet one’s whistle alcohol containing drinks
  * kidney affliction
  * liver disease
  * low sincere of folic acid or glucose-6-phosphate dehydrogenase
  * poor nutrition or malabsorption
  * porphyria
  * severe allergies
  * thyroid muddle
  * an unusual or allergic reprisal to sulfamethoxazole, trimethoprim, sulfa drugs, other medicines, foods, dyes, or preservatives
  * pregnant or infuriating to get pregnant
  * breast-feeding

  http://s52.radikal.ru/i135/0912/a3/82e1520c703c.jpg
  http://s51.radikal.ru/i133/0912/10/f4c74667e9c4.jpg

  order bactrimbactrim suspension dosis
  bactrim ukbuy bactrim online without prescriptionBuy Bactrim
  bactrim dosage mgantibiotic bactrim
  Discount Bactrim UKdose of bactrim ds for adult catbactrim ds and pregnancy
  el bactrim genericoantibiotic bactrim
  order generic bactrimwhere buy bactrimside effects of bactrim ds
  buy bactrim in the ukbactrim ds dose
  bactrim purchasebactrim side effectantibiotic bactrim
  where can i buy herbal bactrimside effects of bactrim
  bactrim uk salesbactrim without prescriptionGet Bactrim Online
  where to buy bactrimbactrim ds tablet
  online bactrimbactrim ds tabbactrim for pets
  buy in bactrim ukbactrim tabletten
  bactrim medicationtaking celebrex and bactrim togetherbuy bactrim no rx
  bactrim ds tabwhere to buy bactrim by cod
  Purchase Bactrim USAbactrim dose for mrsaside effects of bactrim ds
  bactrim 800where can i buy bactrim online without a prescription
  Cheap Bactrim UKbactrim ds utibactrim ds tablet
  buy cheap generic bactrimbactrim
  bactrim ds antibioticbactrim 800 160 generic discountachat bactrim

 12. http://s55.radikal.ru/i147/0912/3d/62ecfa4cfb24.jpg
  http://s44.radikal.ru/i105/0912/3d/c3f5c104cbf9.jpg

  Promises to keep the needs of the player its top priority and to always conduct business with
  honesty and integrity. Thank you for considering playing. We look forward to having you as a player
  so go ahead, download the free casino or play our Mac and PC friendly

  http://s40.radikal.ru/i090/0912/0c/8e36e938cae3.jpg

  We can be found by these keywords:
  horseshoe casino tunica ms
  casino online bajar jugar
  casino linea seguro
  casino curitiba brasil
  promocion europacasino com
  game casino online slot
  parker blue water resort casino
  best casino http united states grandcasino com
  casino grand gulfport ms
  anadir url online casino
  casino game craps
  casino royale james bond
  groupe casino
  ocio juego casino
  juego casino portal internet
  sistemas casino
  bajar juego de casino gratis
  casino tragaperras gratis
  gratis casino
  casino juego gratis
  ley casino
  bono gratis casino
  myway game and casino
  casino gran madrid
  juego casino internet
  casino bono
  juegos de casino para bajar
  tercer torneo casino salamanca

css.php