Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny

3.09.2013
wtorek

Cierpiały za to, że były

3 września 2013, wtorek,

Katarzyna W., winna jest śmierci swojej półrocznej córeczki – Madzi. Chciała zabić i z premedytacją to zaplanowała. Sędzia Adam Chmielnicki rzeczowo przedstawiał w uzasadnieniu serię zdarzeń wiążąc ich konsekwencje w logiczny ciąg.Kara 25 lat pozbawienia wolności ma wypełnić funkcję prewencyjną, stanowić swoisty odwet za popełniony czyn, a także – co najważniejsze – zresocjalizować Katarzynę W., przywracając ją społeczeństwu i dając jej tzw. „nowe życie”. Taka jest kwintesencja procesu uznanego przez fachowców za szybki (14 rozpraw), sprawny i wyjątkowo profesjonalny.
Jeśli wierzyć ekspertom od wizerunku – skład sędziowski zwraca uwagę przede wszystkim na to, jak wygląda oskarżony, potem na to jak mówi, wreszcie na to – co mówi (mec. Piotr Szramm).

Jeśli to prawda, to Katarzyna W. bardzo się postarała. Odziana schludnie, permanentnie skromnie i elegancko zarazem prezentowała się optymalnie do sytuacji. Sędzia wyjaśnił obszernie dlaczego nie dopuścił do nowych ekspertyz histopatologicznych, a także odniósł się kolejno do uzasadnień zarówno ze strony oskarżyciela, jak i obrony.
Sprzeciwił się wnioskowi prokuratora o dożywocie, kładąc nacisk na okoliczności przemawiające za oskarżoną, sięgające głębokiej przeszłości. Zwrócił uwagę również na predyspozycje tkwiące w samej Katarzynie W. – które niewątpliwie popchnęły ją do tak ekstremalnych poczynań.

To frustracja, dbałość o odbiór własnej osoby w otoczeniu bliższym i dalszym (dlatego nie brała pod uwagę oddania dziecka do adopcji), okrutny pragmatyzm, a także chęć powrotu do dawnego życia – bez obowiązków, obciążeń, niechcianego macierzyństwa – do wolności.

Sędzia zaznaczył, że nie jest jego rolą ocena etyczna czynu, którego dopuściła się oskarżona. Jego zadaniem była ocena behawioralna, zbadanie (na podstawie dociekań ekspertów) zachowania Katarzyny W. w danych okolicznościach i beznamiętne wyprowadzenie właściwych wniosków.

Chłód profesjonalisty przeciwko emocjom rozgadanej gawiedzi. Używając określenia „gawiedź” mam na myśli również rozliczne stacje TV, które w owym czasie karmiły nas produktami trudnymi do strawienia. Wsuwaliśmy tę pożywkę garściami bez opamiętania. Zapomnieliśmy, że zabójstwo – także dziecka – to czyn towarzyszący nam od zarania dziejów. Już Księga Rodzaju przedstawia nam pierwszą zbrodnię, a w mitologiach starożytnych mamy niezłą prezentację zbrodniarzy, z czego korzystali późniejsi kompozytorzy, poeci i malarze.

Medea postanawia w szale zemsty ukatrupić własne dzieci z przyczyn bardziej prozaicznych niż Katarzyna W. Łączy je jednak jedna wspólna sytuacja – NIEPRZYSTOSOWANIE. Nieprzystosowanie do sytuacji, osób, tradycji, zwyczajów i panujących wszechobecnie opinii. Katarzyna W. Medeą nie jest, choć być może takie porównanie przypadłoby jej do gustu. Na razie klamka zapadła. Sąd orzekł, że gdyby miał tylko 99 proc. pewności, że oskarżona zabiła – puściłby ją wolno. Miał 100 proc. – dlatego została skazana.

Tak więc jeden proces za nami – drugi właśnie rusza. We wtorek właśnie przed tym samym katowickim wymiarem sprawiedliwości stanie Beata Ch. i jej konkubent, Jarosław R. – oskarżeni są o tak drastyczne pobicie 2 – letniego syna , że Szymonek umierał w niewyobrażalnych męczarniach. W lutym 2010 r. jego ciało porzucono w stawie w Cieszynie.

Pamiętacie tę tragedię? Swego czasu nie schodziła z medialnych czołówek. Na cieszyńskim cmentarzu na grobie wypisano „Chłopczyk”. Wszyscy żyliśmy nadzieją poznania prawdy o „Chłopczyku”, rodzicach i okolicznościach zbrodni, bo że było to zabójstwo – nie było pod początku wątpliwości. Trwało gigantyczne śledztwo nie tylko w Polsce, ale także w Czechach i Austrii. Sprawdzono kilkadziesiąt tysięcy rodzin, które miały dwuletnich chłopców. I nic – kamień w wodę.

Potem przyszedł styczeń 2012 r. Sprawa Madzi W. wypchnęła „Chłopczyka” z pierwszych stron gazet. W kwietniu tamtego roku śledztwo zostało umorzone. Ale w połowie roku anonimowa informacja, że w jednej z rodzin w Będzinie od dawna nie widziano trzeciego dziecka – doprowadziła do rozwiązania tragicznej tajemnicy. W śledztwie ustalono, że Szymonek po skatowaniu przez rodziców konał przez trzy dni w gorączce i bólach. Nie ma wątpliwości, że rodzice razem pojechali do Cieszyna i tam porzucili ciało.

Zdaniem biegłych lekarzy, z czym zgodził się katowicki sąd, Magda W. została uduszona, a umierając – cierpiała. Cierpienie dzieci – to kolejny wspólny element zbrodni oddalonych od siebie o dwa lata. Paradoksalnie okazało się, że świat zabójców jest mały. Beatę Ch. i Katarzynę W. los (lub zamierzone działanie) zetknął w tej samej celi katowickiego Aresztu Śledczego. Zwierzały się ze swoich problemów. Czy rozmawiały też….o TYM?

W jednym i drugim przypadku jedyną winą ich dzieci było to, że przeszkadzały rodzicom. Znalazły się w swoich domach w złym czasie. Beata Ch. była świadkiem w procesie Katarzyny W. Teraz role się odwrócą.

Skazanie Katarzyny W. to dopiero pierwsza odsłona najbardziej medialnego procesu ostatnich lat. Bez wątpienia będą apelacje. Czy 25 lat więzienia – prokurator chciał dożywocia – nas usatysfakcjonuje? Przypomnę tylko, że w styczniu 2012 r. cierpieliśmy cierpieniem matki. Tysiące ludzi włączyły się w poszukiwanie porwanej Madzi. Sympatie szybko pękły jak mydlana bańka – poczuliśmy się oszukani, zdradzeni i wykpieni. Wydaliśmy wyrok zanim dzisiaj orzekł go katowicki sąd.  Czy to jest „nasz” wyrok, czy odpowiada naszemu poczuciu sprawiedliwości?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 29

Dodaj komentarz »
 1. Panie Dziadul, czy to ma być Śląsk z bliska? Na dobrą sprawę obydwa okrutne mordy dokonano w Zagłębiu, choć w tej kwestii nie chciałbym niczego insynuować naszym wrogom zza Brynicy. Takie zbrodnie zdarzają się wszędzie, ale szczególne powinny boleć tych wszystkich świętoszków, którzy dalej upierają się przy tezie, że katolickie wartości wpajane do dziecięcych główek, będą procentować w przyszłości jakąś wyższą moralnością. Otóż nie procentują, a „nauczyciele” powinni posypać głowę popiołem i zabrać się za coś, co mogliby robić skutecznie, choć ja osobiście takiej dziedziny dla nich nie widzę.
  Mnie w tej całej sprawie sądowej (bo o mordzie już na jakimś blogu pisałem) interesowałaby kwestia dochodzenia sędziego do prawdy, czyli ustaleniu wszystkich winnych zbrodni. Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić, że mąż tej nieszczęsnej kobiety niczego nie spostrzegł (na konferencjach prasowych wglądał na bystrzachę), nie domyślał się przyszłych wydarzeń. Ja mogę zrozumieć, że ostatni się dowiadywał o tym, że szanowna małżonka miała kochanków (to tylko moje przypuszczenie), ale nikt mnie nie przekona o jego zaangażowaniu w ojcostwo. Jemu to też musiało być na rękę i to powinien ustalić sąd, ustalić całą prawdę!!!

 2. ” a także – co najważniejsze – zresocjalizować Katarzynę W., przywracając ją społeczeństwu i dając jej tzw. „nowe życie”.”
  sadze, ze pan sam w to nie wierzy
  Czy resocjalizacji służą tez kamery w pokojach intymnych?

  Młoda kobieta zapłaciła za presje społeczeństwa katolickiego, z którego nie miała szans się wyrwać. Narzucono jej obowiązki do których się nie nadawała, na dodatek miała męża, który podczas jej ciąży puszczał się.

  Nie da się ukryć, ze sędzia Adam Chmielnicki postąpił jak typowy katolicki sędzia, zresztą on tez żyje pod presja katolickiego społeczeństwa (awanse, nagrody)

 3. Przepraszam bardzo, ale co te dwie sprawy maja wspólnego ze Ślaskiem?.
  Chyba Gospodarz nie myli Zagłębia z Górnym Ślaskiem.
  Poza tym, wyrok jest stanowczo za niski. Oczywiscie w moim odczuciu.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Może Szanowny gospodarz będzie łaskaw wyjaśnić co powyższy tekst ma wspólnego ze Śląskiem, który z założenia ma być z bliska.

 6. Ten sąd to zwykła farsa. Ani prokurator ani sędzia nie byli obiektywni do końca. Nie neguję tu winy Kasi, ale pytam i jednocześnie stwierdzam mąż jej Bartek jet tak samo winny i powinien byś przykładnie ukarany. Pytam się dlaczego prokurator nie zrobił wszystkiego by oszołoma i hochsztaplera Rutkowskiego odsunąć od sprawy by nie mieszał. Czy aż tak prokurator i sędzia byli zaślepieni by ukarać Katarzynę nie widząc kłamstw Bartka? Przecież jego zeznania nie pokrywają się. Pierwsze podstawowe kłamstwo Bartka to to że pomógł znieść wózek z dzieckiem na dwór on pilnował dziecka w wózku a Kasia wróciła na chwilę do domu i on twierdzi że nie wie co ona z dzieckiem w tym czasie zrobiła w domu. Przecież dziecko było w tym czasie z nim. Następne kłamstwa raz z kolego pojechał do rodziców i innym razem mówi że był z kolegą gdzie indziej. Zaś świadkowie mówią jeszcze co innego. Samo zachowanie Bartka w czasie tego zdarzenia mówi też o jego ewidentnej ewidentnej winie. Pytam się kto po śmierci dziecka chodzi do kina robi telewizyjne show. Czy ktoś chociaż raz widział u Bartka smutek na twarzy czy łzy? Nie czegoś takiego nie było. Więc jak juz wspomniałem sprawa powinna być ponownie rozpatrzona przez porządnego prokuratora i innego sędziego nie uprzedzonego do dziewczyny. Moje jest zdanie takie że głównym winowajcą jest Bartek a kasię wrobili w morderstwo.

 7. @Ślepe, Andrzej52, Nieboszka Polska:
  Dorośli ludzie, a bawią się w separatyzmy jak dzieci…
  Zagłębie to Województwo Śląskie, a do Katowic można dojechać komunikacją miejską.

 8. Ja wam mogę wyjaśnić to jest temat zastępczy pan Dziadul zamiast zająć się rzeczywistymi problemami które ma pod nosem woli zajmować się tematami zastępczymi choćby w tych Siemianowicach Śląskich gdzie afer jest potąd ale ponieważ tam rządzi PO a wiadomo, że Polityka gdzie redaktor Dziadul się produkuje jest pismem serwilistycznym wobec PO. A dlaczegóż to redaktor Dziadul nie zajmie się bezprawiem jakie ma miejsce w Gliwicach czyżby dlatego że tam też rządzi oligarcha chroniony przez PO. A temat jest choćby to manko w jednej z spółek miejskich ARL Sa gdzie zniknęło 50 tysięcy złotych a której prezesem jest były prezydent Bielska Białej wywodzący się z PO. Pan redaktor Dziadul miałby tutaj szansę się wykazać ale co tam w końcu to nie zyskałoby mu poklasku salunu.

 9. Śleper
  3 września o godz. 22:48
  zrobiono chyba wszystko aby wyretuszowac role srodowiska w tej tragicznej zbrodnii,
  a wspolwina meza jest moim zdaniem ewidentna i powinien on rowniez siedziec na lawie oskarzonych…

 10. @Śleper, Andrzej52, Nieboszka Polska
  Szanowni komentatorzy! Felieton pana Dziadula dotyka także naszego Śląska. Tragiczne wydarzenia z dziećmi miały miejsce tuż przy historycznych granicach Śląska z Polską (i to z niedawnych w zasadzie czasów). Ponadto chłopczyk został porzucony na Śląsku Cieszyńskim niedaleko granicy z Czechami, umiędzynarodawiając sprawę i wydłużając poszukiwania rodziców. Takie tragedie mogą zdarzać się wszędzie, choć przyglądając się Polsce, w ostatnich latach mieliśmy wysyp zbrodni dzieciobójstwa, w tym chyba ze dwa rodzinne seriale. O podobnych przypadkach za granicą nasze media milczały. Dlaczego? Czyżby tylko polskie powietrze nosiło zalążki zbrodni?

 11. @PAK:

  „Zagłębie to Województwo Śląskie,”
  Czy którykolwiek z wzmiankowanych komentatorów to zanegował? Tytuł bloga nie brzmi jednak „Województwo Śląskie z bliska” lecz „Śląsk z bliska” – na to i tylko na to wskazali wymienieni komentatorzy. Na marginesie – jeśli wykazałby Pan, że zbrodni tych dokonali mieszkańcy wschodnich kresów Księstwa Siewierskiego (http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99stwo_siewierskie), miałby Pan całkiem solidne podstawy do twierdzenia, że to jednak „Śląsk z bliska” 😉

  „a do Katowic można dojechać komunikacją miejską.”
  Czyżby którykolwiek z wzmiankowanych komentatorów to zanegował? Może Pan przytoczyć stosowny cytat?

  „Dorośli ludzie, a bawią się w separatyzmy jak dzieci…”
  Byłem świadkiem, jak mieszkaniec Norymbergi oświadczył w Monachium, że jest Bawarczykiem. Obecni w pomieszczeniu mieszkańcy Bawarii i Nadrenii wybuchnęli śmiechem po czym Bawarczyk z dziada pradziada przypomniał dobrotliwie koledze, że Norymberga to Frankonia, nie Bawaria. Być może Pana zaskoczę – byli to wysokiej klasy specjaliści IT i zarządzania, dorośli i poważni obywatele naszego zachodniego sąsiada… Czyżby „dzieci”, które „bawią się w separatyzmy”? Nie sądzę. Ale oczywiście wolno mieć Panu własne zdanie.

 12. Tabloidowy temat, a mam kłopot z kolejnością odpisywania na komentarze do mojego wpisu. Zacznę więc od tych, co ich lubię, czyli:
  @byku, masz rację, w tej ponurej sprawie najbardziej brakowało reflektorów oświetlających tło społeczne, czyli to, jak zostali (pardon została) mordercy wychowani i co na to wychowanie miało wpływ (nie decydujący, ten zwykły, kropelka po kropelce zapełniający ludzką duszę). Na ławie oskarżonych nie było jej męża, co prawie każdy w miarę rozgarnięty obserwator zauważył, ale dla mnie to tylko jedno krzesło (no, ława to ława) byłoby zbyt wąskim meblem dla oskarżonych, których chciałbym tam usadzić.
  @patriota przez dwa „a” jest nowym komentatorem Śląska z bliska i już mi się podoba jego ocena procesu tylko jednej sprawczyni mordu dziecka. Ja też nie widziałem u tego chłopca (ojca zamordowanej Madzi) choćby jednej oznaki bólu na twarzy po utracie dziecka, co mnie się w pale po prostu nie mieści. Trochę już sobie żyję na tym świcie i dane mi było niestety oglądać ludzi, którzy tracili swoje ukochane dziecko i powiem wam moim mili, że jest to widok straszny , nie na bilet do kina.
  @PAKowi też bym odpowiedział, ale już zrobili to za mnie inni, a ze swej strony dodam tylko, że Europa to właśnie mozaika regionów, a nie państw „narodowych”, która o wiele łatwiej uległaby federalizacji w jedno europejskie państwo z centralnym rządem od spraw podstawowych. Temat możemy rozwinąć, jak tylko zauważę zainteresowanie i łagodność w podejściu choćby do kwestii autonomii Górnego Śląska.

 13. Myślę,że dwie czarownice zostały osądzone a ich mężowie , to niewinne baranki ,które nic o swoich dzieciach nie wiedziały .Sąd jak w średniowieczu. Przecież Ci panowie byli podobno ojcami tych dzieci, a jeżeli nie , to opiekunami z pełną odpowiedzialnością .A co służby społeczne. W przypadku chłopczyka rodzina patologiczna, podobno ?.. 🙁
  Coś w społeczeństwem polskim źle się dzieje. Już zaczynamy słynąć z opieki nad naszymi dziećmi i za granicą . No ale skoro u nas tylko to nienarodzone jest najważniejsze i w prawie , to taki skutek i taka troska nad narodzonymi.

 14. @sleper:
  tak, ławy by nie wystarczyło, a moze i w spodku miejsc by zabrakło,
  dla tych hien cmentarnych, ktore zeruja, pod szyldem neoliberalizmu,
  na ludzkim nieszczesciu, a my, bezradni i w milczeniu, temu wszystkiemu sie przygladamy…
  .

 15. byk i sleper.Moje przezycie w 1979.Poszedlem sluzbowo do komendanta MO mojego 80.000 miasta; nie mogl mnie przyjac bo 2 osoby popelnily samobojstwo,wyskakujac przez okno ,a trzeciego zabil wlasny syn siekiera.Sprawdzilem:ani jednej wzmianki w TV lub gazecie,zaden moj znajomy o tym nie wiedzial.Wg.Was natomiast winny jest Tusk.liberalizm itp.teoryjki.Aha :jeszcze kk.A moze jestescie ofiarami,odwrotnie,cenzury???Jak Was czytam,to zawsze mysle:dla takich nalezy wprowadzic cenzure,bo oni zawsze szukaja winnych.Naiwniactwo zyciowe!Usprawiedliwia Was tylko mlody wiek:ile macie lat??

 16. byk i sleper.Moje przezycie w 1979.Poszedlem sluzbowo do komendanta MO mojego 80.000 miasta; nie mogl mnie przyjac bo 2 osoby popelnily samobojstwo,wyskakujac przez okno ,a trzeciego zabil wlasny syn siekiera.Sprawdzilem:ani jednej wzmianki w TV lub gazecie,zaden moj znajomy o tym nie wiedzial.Wg.Was natomiast winny jest Tusk.liberalizm itp.teoryjki.Aha :jeszcze kk.A moze jestescie ofiarami,odwrotnie,cenzury???Jak Was czytam,to zawsze mysle:dla takich nalezy wprowadzic cenzure,bo oni zawsze szukaja winnych.Naiwniactwo zyciowe!Usprawiedliwia Was tylko mlody wiek:ile macie lat??
  Co to sa za przeszkody w nadaniu postu????

 17. Odgrzewane kotlety!

 18. Grek-to nie sa odgrzewane kotlety:kupe ludzi wierzy w to ,ze z PRL wszystko bylo cacy.Ty nawet nie dostrzegasz,ze przyczyna tego be jest otwarte spoleczenstwo i ze durnie ciagle klepia to samo jak obecnie w Polsce jest zle.

 19. Luap
  @Grek, to jest spam, kryptoreklama. Napisalem do moderatora w tej sprawie, ale wycięto mój wpis. Tak moderacja dba o interesy Redakcji.
  Moderatorze, jak wytniesz ten wpis, to wyslę go bezpośrednio do Redakcji.

 20. <b Lokowanie produktu lub autopromocja

  Na blogu Pani Paradowskiej podzieliłem się z Dudą pewnymi propozycjami. Kopiuję fragment – wypisz, wymaluj – woda na młyn Gorzelika, który powinien się dobrze przyjrzeć temu co się dzieje w Hiszpanii. Analogia geopolityczna bardzo ścisła.

  *** Antonius
  12 września o godz. 14:45

  Propozycja dla związkowców! Pilne!

  Przeczytałem przed chwilą, że w Hiszpanii jest zdecydowanie większa manifestacja i nie blokuje Madrydu. Katalończycy żądają referendum, aby określić prawo Katalończykow do odseparowania się od Hiszpanii. Katalonia utrzymuje gospodarczo resztę Hiszpanii, tak jak kiedyś Śląsk Polskę – tak od około 100 lat. Jak manifestują Katalończycy? Nie smrodzą w stolicy, ale utworzyli łańcuch ludzki o długości 400 km – od Pirenejów do Walencji (niestety nie starczyło do Barcelony).***

 21. Żadna kara tak naprawdę nie będzie odpowiednia za zbrodnie tego typu. Przeciwko własnemu, bezbronnemu dziecku! Dodatkowym motywatorem do zarządzenia wyższej kary, powinna być dla sędziego postawa wyrodnej matki biednej Madzi, która na początku próbowała oszukać wszystkich, a później upajała się swoją popularnością w mediach, rosnąc w sobie na świadomą celebrytkę! Myślę, że wielu się ze mną nie zgodzi, ale w takiej chwili żałuję, że nie ma już w Polsce kary śmierci. 25 lat to zdecydowanie za niski wyrok…

 22. Antonius
  12 września o godz. 14:52
  Katalończycy żądają referendum, aby określić prawo Katalończykow do odseparowania się od Hiszpanii. Katalonia utrzymuje gospodarczo resztę Hiszpanii, tak jak kiedyś Śląsk Polskę

  Mój komentarz
  Nie bardzo wypada mi wytykać, nie chcę, ale muszę.
  Sądzę, że powyższe stwierdzenie jest bardzo naciągane, ponad wszelkie propagandowe miary. W jaki sposób ponad 7,7 milionowa Katalonia (16 % ludności Hiszpanii), która wytwarza około 19 – 20 % dochodu narodowego Hiszpanii, ma utrzymywać ze swoich podatków całą resztę, tj. 39,6 milionów obywateli Hiszpanii?

  Katalonia wpłaca do budżetu centralnego 50 % swoich podatków, ale ile z tego wraca do Katalonii, autonomiści wyraźnie nie mówią, najczęściej się słyszy – nic. Nawet, gdyby nic nie wracało, to nie dałoby się z tego utrzymać całej reszty – 7x więcej ludzi niż w Katalonii.
  Pzdr, TJ

 23. TJ-typowe myslenie Warszawiaka.
  Moze wymieni Pan kraje ,ktore sa tak scentrlizowanie rzadzone jak Krolestwo Warszwskie,gdzie np.na granicy debilzmu stworzone scentralizowane szkolnictwo wysyla nieprzygotowana fachowo mlodziez masowo na emgracje.Sproboj Pan.I jeszcze jedno:w w autonomicznej prowincji Gorna Adyga 90% przychodow zostaje na miejscu,a tylko 10 przekazuje sie do Rzymu.
  Nieco zlosliwie:polski centralizm doszedl tak daledo ,ze wydawaloby sie ludzie swiatli
  juz nawet nie potrafia sobie wyobrazic ,ze moze byc inaczej ,a panstwa bogate zawdzieczaja swoj dobrbyt cudom!

 24. Partyk 12 września o godz. 17:31
  Skoro tak sądzisz, to zaproponuj coś, co byłoby, równoważyłoby zbrodnię dzieciobójstwa. Tobie się po prostu nie mieści pod czaszką, że ta sama zbrodnia może mieć różne sprężyny, które wpływają na zachowanie zwykłych z pozoru ludzi. Gdyby społeczeństwo nie potępiało matki, która nią nie chce być, to być może do takich drastycznych sytuacji nigdy by nie dochodziło. My (w tym i ja) jakoś nie radzimy sobie z informacją, że jakaś kobieta nie chce być matką, nie ma (faktycznie nic takiego nie istnieje) tzw. instynktu macierzyńskiego. Jesteśmy po prosty więźniami zachowań, które nie zawsze pasują do schematów i stąd te wszystkie tragedie.
  Mordowanie kolejnych ludzi (sprawców morderstw) nie jest rozwiązaniem karania tego tupu przestępstw, bo to tylko zemsta, bezmyślna zresztą. Co ty na to?

 25. Obłuda, szanowny Panie autorze, hipokryzja i dulszcyzna. Dlaczego nie nazywa Pan rzeczy po imieniu? Ława oskarżonych powinna pomiescić srodowisko w którym wychowywała się ta nieszczęsna młoda kobieta, polityków rodzaju Gowin i spółka a przede wszystkim rząd spasionych duchownych od biskupów począwszy. A może sięgnąć jeszcze wyżej do samego, prawie już swiętego, który przez swoje zatrzeciewienie wyprawił na tamten swiat miliony chorych na AIDS w Afryce. Morderczyni, jak z luboscia powtarza większosć mogła być w przyszłosci najlepszą matką, lub kobietą bezdzietną z wyboru, tylko że tego wyboru nie miała i to w dobie skutecznych srodków antykoncepcyjnych, pastylek przed i po, i obeszłoby się zapewne bez zabiegu aborcji ( a do tego też nie miała prawa), przy podstawowej wiedzy o biologii człowieka. Ale jej wolno było wiedzieć jedynie o kalendarzyku małżeńskim i powinnosciach żony i matki. Taka tragedia powinna zapoczątkować natychmiastowym obowiązkiem nauczania seksuologii w szkołach, , wymuszeniem dostępnosci srodków antykoncepcyjnych najlepiej bezpłatnych, zmianą restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej, która w obecnym kształcie przysparza jedynie korzysci lekarzom w ich prywatnych gabinetach. I zamknąc wreszcie jadaczki księżom, akurat w tej sprawie nie mają wiedzy, choćby z założonego z góry braku doswiadczenia.
  Niestety autor napisał żałosny felieton w stylu jedna baba drugiej babie, a zdanie:”Czy rozmawiały też….o TYM?” to żenada.

 26. Za takie coś to tylko dożywocie albo kara śmierci…

 27. O Boze,jak trzeba byc ograniczona,aby to zwalic na kk.Chyba nie trzeba dowodow,ze najwiekszymi mordercami byli ludzie bezbozni!!!

 28. @Luap, rozszfrowano Pana nieuctwo, ignorancje wiedzy o historii ludzkosci, tępe trzymanie się własnych racji mimo argumentów nie do podważenia na sąsiednim blogu i teraz szuka się miejsca żeby się udzielać?. Za takie cos, to tylko dożywocie lub jak wyżej.

 29. zabka konajaca:nie bardzo wiem ,gdzie to tepe…..Ale ty to wiesz.Ja za to widzialem miejsca gdzie niewierzacy w 20-wieku wrzucali biedakow do dolow.Tacy jak ty ,moga sie tylko odniesc do czasow gdzie nic nie mozna sprawdzic np.do sredniowiecza.

 30. Takie życie, myślę że to raczej przypadek a co najwyżej problemy patologii w tych rejonach Polski.

css.php