Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny
Defilada

29.07.2019
poniedziałek

Cud nad Rawą

29 lipca 2019, poniedziałek,

Z pasmanterii śląskich miast i wsi zniknęły popularne „centymetry”, czyli miarki krawieckie wijące się na długość 150 cm. Kto był w wojsku, ten wie, że ową miarką odlicza się dni, centymetr po centymetrze, zbliżające żołnierzy do rezerwy. A my tu na Śląsku, Hanysy i Gorole, „pnioki”, „krzoki” i „ptoki”, prawdziwi Polacy z krwi i kości, a nawet zakamuflowana opcja niemiecka, której wszędzie pełno – odcinamy centymetr po centymetrze do wyczekiwanego 15 sierpnia.

I nie idzie tu o Wniebowzięcie Przenajświętszej Panienki, przed którą chylę nisko czoła. Idzie o Święto Wojska Polskiego. O 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej i 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Nazbierało się powodów do dumy i świętowania. Z ich racji wielka wojskowa defilada przetoczy się równymi szeregami przez ulice naszego haimatu.

Był cud nad Wisłą – będzie na Rawą*.

Przetoczy się w sensie całkowicie dosłownym – mieszkańcy na własne oczy ujrzą niemieckie drapieżniki – „leopardy”. Dla tych młodszych zbrojna nie lada gratka, dla starszych Ślązaków „widok znajomy ten”. Co im przypomni?

Pewnie lata wojny, kiedy ulicami miasta przetaczały się „pantery” i „tygrysy” produkowane w śląskich zbrojowniach. Wielu przy nich pracowało, więc machną lekceważąco ręką i z przekąsem skwitują – kudy „leopardom” do „tygrysów”… Ale niech tam. W końcu lepiej, że „leopardy” niż postsowieckie barachło T-72. Wiemy, wiemy – będą błyszczeć i lśnić jak… wiadomo co. Wszak minister obrony Mariusz Błaszczak chce kilkaset sztuk tego badziewia oddać do liftingu – takiego, że nawet Rosjanie swojego dzieła nie poznają. Jednak, co zauważam z satysfakcją, która mnie zawstydza, do nadciągającej defilady nie da się tego zrobić.

Powiem jednak uczciwie – nam tutaj na Śląsku nawet nie o to chodzi, czy pojadą niemieckie drapieżniki, czy też wyprodukowane w gliwickim „Bumarze” radzieckie T-72. Poza nielicznymi wszyscy już zapomnieli, że za pierwszego PiS wszystko, co sowieckie, z węglem włącznie, miało pójść na żyletki. Żyletki – produkt zapomniany, a wielce przydatny. Mało widoczny, a groźnie dokuczliwy. Użyczony chętnym, napakowanym suplementami i patriotyzmem łapom – mogą zdziałać cuda. Przegonić, kogo trzeba, zaprowadzić wolność w zapaskudzonych kolorami strefach, przywrócić ład i porządek, jednym słowem – ordnung. Chodzi o coś innego… Gdzie indziej jest pies pogrzebany. Pogrzebany jest mianowicie w oku cyklonu, czyli najważniejszym punkcie trasy przemarszu naszej wojskowej potęgi.

Rondem im. generała Jerzego Ziętka!

W pobliżu stanie trybuna honorowa. Za honorowymi plecami będzie się w sierpniowym słońcu pysznił Spodek, do którego powstania znienawidzony przez obecne władze wojewoda Ziętek bezczelnie się przyczynił. Już widzę oczyma wyobraźni, jak wielkim cieniem na dobrym samopoczuciu miejscowych historyków IPN i urzędu wojewódzkiego kładzie się nieudana próba wykluczenia gen. Jerzego Ziętka z jego śląskiej przestrzeni. I teraz, ku ich udręce, Wojsko Polskie odda mu symboliczny hołd. A jak któryś „leopard” się rozpędzi, to z Ronda im. Jerzego Ziętka w ciągu kilku minut dojedzie do Parku Śląskiego im. Jerzego Ziętka. O, wciórności! Cały zamysł stworzenia strefy wolnej od Jorga trafił szlag!

I wszyscy najważniejsi – prezes, prezydent, premier, minister obrony i inni na trybunie honorowej zebrani do kupy – znajdą się w tym dniu tuż obok znienawidzonego starca z kryką, któremu czoło defilady będzie, chcąc nie chcąc, oddawało zasłużony salut. Zasłużony, bo ten kawałek Katowic to włości wojewody Ziętka… Im nie przeszkadza, że nasze wojsko pójdzie przestrzenią Ziętka i będzie mu „biło w dach”. Nie chciałbym też być w skórze abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, który niechybnie na tej trybunie będzie stał. Ksiądz Wiktor nie widzi dla Jorga miejsca w podziemiach katedry, w powstającym tam Panteonie Górnośląskim. A tu masz, takie dictum.

Jeżeli ktoś na trybunie honorowej podbechtany niezdrową ciekawością stanie na palcach, to między wieżyczkami sunących czołgów i głowicami rakiet po przeciwnej stronie alei Roździeńskiego musi dojrzeć postać stojącą w Parku Powstańców Śląskich. O wilku mowa – to Jerzy Ziętek, syn ziemi śląskiej, 1901–85. Oparty prawą ręką na lasce (kryka – gwara śląska), w lewej dzierży książkę albo plik papierów.

Z trybuny nie będzie tego widać, ale gdyby zajrzeć Wielkiemu Jorgowi przez ramię, to okaże się, że trzyma przedwojenne dzieło Wilhelma Szewczyka, swojego młodszego przyjaciela – poemat „Hanys”. Otwarte na 18 lub 19 stronie. A tam stoi:

Brał udział w trzech powstaniach. Walczył, bo wiedział o co./ A potem przyszła Polska – obdarta, sina wdowa./ Ból mu jak robak serce zadrapał, zgryzł i stoczył/ i jak tu potem ziemię pokochać i scałować?/ I jakże potem tęsknić do Matek Częstochowskich/ i nosić w dzikim sercu biało-czerwony pokój,/ kiedy z dnia na dzień więcej przybywa czarnej troski/ a praca bluzga w dłoniach ciemną i złą posoką./ Dzień trzeba umieć objąć jak pełną, jędrną pierś,/ Polską trza umieć wskrzesić nawet kamień przy drodze,/ ale z Warszawy musi przyjść nowa mocna wieść,/ co w sercach nas, maluczkich jak sztandar załopoce!…

No i dziwicie się, że katowicki plac im. Wilhelma Szewczyka zmieniono na plac im. Marii i Lecha Kaczyńskich? Po co zakłócać sobie z takim trudem zdobyty „święty spokój”. Zastanawiać się, rozważać, wyciągać wnioski. Grzebać w bombie. Po cholerę. Ordnung ma być i tyle. A defilada będzie piękna tego roku! Mimo obecności sinych wdów.

Ale nie tylko cieszymy się – odcinając centymetr po centymetrze – z trasy marszruty naszych żołnierzy. Ważne jest też to, że minister od wojska i wojny doprosił na defiladę górników. I to będzie gwóźdź programu katowickiego przemarszu Rondem im. Jerzego Ziętka. Czarne mundury, kilofy i świdry na ramionach… Trzeba bowiem wiedzieć i odpowiednio uczcić, że minister miał wpływ na kondycję naszego górnictwa. Kto nie pamięta, to przypomnę, że przed poprzednimi wyborami, jeszcze jako szef klubu parlamentarnego PiS, stawał Rejtanem przeciwko fali rosyjskiego węgla zalewającego Polskę. Miało być embargo na ruskie węglowe badziewie, miały być blokady przejść granicznych. Po wyborach ani jedna ruska tona nie miała prawa pojawić się nad Wisłą. To było wypisane na zwycięskich sztandarach.

Otóż kiedy w 2015 r. Zjednoczona Prawica brała władzę po skompromitowanej, szczególnie w górnictwie, koalicji PO-PSL, to będąca w ruinie Polska produkowała 72 mln ton węgla kamiennego. W 2018 r. – 63 mln ton, przy czym ok. 9 mln to coroczny wkład Lubelskiego Węgla. W tym roku „Bogdanka” ma wydobyć ok. 9,5 mln ton. Gdyby prezes i premier o tym wiedzieli, nie gadaliby głupio na wiecach. Czyżby panowie byli przez swoich doradców, za przeproszeniem, ciulani w sprawach produkcji i importu węgla?

W znamiennym 2015 r. Polska importowała 8,3 mln ton węgla, w 2017 – 13 mln ton, a w minionym – 19,7. Z tego 13,4 mln ton, czyli blisko 70 proc., z wrażej Rosji! W tym roku rekord powinien zostać pobity, bo tylko w pierwszym kwartale sprowadziliśmy 4,6 mln ton, z tego 3,2 z Rosji. To o 270 tys. ton więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – a import węgla zawsze przyspiesza w drugim półroczu.

Prawie 20 mln ton węgla kupionego za granicą, przeważnie dobrego ruskiego, to nie w kij dmuchał! To cztery–pięć sporych kopalń i ok. 20 tys. miejsc pracy – w samym górnictwie. Broń Boże, nie jestem fanatykiem powrotu węglowej potęgi, którą zapowiadał PiS – rujnowała bowiem ludzi i powierzchniową infrastrukturę. Jestem fanatykiem rzetelności, pakowanej w słowa rzucane gawiedzi głodnej dobrej nowiny. Twarde dane przeczą obietnicom danym na starcie. Czarny gigant miał wznieść się z ruin i zgliszcz, w które obrócił go Donald Tusk. Tymczasem górnicy fedrują coraz mniej, za to będą mieli coraz więcej czasu na ćwiczenie defiladowego kroku.

Niedawno na pikniku w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki mówił: „Cztery lata temu chciano zamykać kopalnie. My doprowadziliśmy do ich odrodzenia. Dziś są chlubą przemysłu śląskiego”. Ciekawe, czy powtórzy to na defiladzie 15 sierpnia? Byłby to hołd werbalny, złożony towarzyszowi „Wiesławowi” Gomułce, który swego czasu rzekł: „Staliśmy nad przepaścią, a teraz zrobiliśmy wielki krok naprzód”.

Byłby to chichot historii. Do uhonorowania gen. Jerzego Ziętka, górników i w ogóle Śląska przez ważnych urzędników ze stolicy umiłowanego w ostatnim czasie szczególnie pozostało jeszcze 16 centymetrów. Do cudu nad Rawą.

*Rawa, ściek przepływający przez Katowice, w którym w czasach gdy nie było fotografii cyfrowej, można było wywoływać filmy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. „Staliśmy nad przepaścią, a teraz zrobiliśmy wielki krok naprzód”.
  Ilość kroków w kierunku przepaści rośnie z godziny na godzinę.
  Media milczą o kompromitujący polski Sejm głosowaniu nad ustawą zgłoszoną przez Kukiz 15 ” O ochronie własności Rzeczpospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego.”
  Głosami posłów PiS ta ustawa została odrzucona. Nie będzie ustawowej ochrony polskiej własności. Kompradorzy PiS wysługują się swym mocodawcom, którzy zapewnią im zwycięstwo w jesiennych wyborach, trzymając wyborców w medialnej niewiedzy o działaniach PiS zmierzających do oddania polskiej własności. Tak wygląda powtórka z historii. Zakłamanie polskich elit politycznych przekroczyło wszelkie granice ludzkiej przyzwoitości.

 2. Już 15 cm…

 3. Panie redaktorze, czy ulicy albo placu im. Edwarda Gierka juz nie ma w Katowicach? Czy tylko w Sosnowcu? Bo w Katowicach mogliby sobie ze zlotoustym panem premierem podac reki i Gierek moglby powiedziec premierowi na pytanie, czy,,pomozecie?”POMOZEMY Panie premierze! Zebrani zas odkrzykna dziarsko: Niech zyje pan premier Morawiecki, budowniczy weglowej potegi Polski Likwidowanej! Tlum odkrzyknie: Niech zyje! I tak odbyloby sie weikopomne spotkanie dwoch Bobow Budowniczych.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ubrac sie cieplo przed tym wiatrem odnowy z Warszawy. I spuscic zaslone milczenia.

 6. Ten wierszyk dedykuję posłom PiS

  Pokolenie rozdawców Polski

  Galeria nazwisk bohaterów
  ma na rewersie inną listę
  to ciemna strona jest historii
  gdzie człowiek sie przemienia w glistę
  a na niej rody znamienite
  z herbami aż od króla Piasta
  z drzewami genealogicznymi
  przy których dąb to zwykła drzazga
  pan Radziejowski, Opaliński
  Siciński, Kossakowski, Kmita
  Borkowic, Paweł z Przemankowa
  Janusz Radziwiłł
  dosyć
  kwita
  lista tych zdrajców nazbyt długa
  i każdy okres ich dokłada
  część z nich ukrywa się w archiwach
  gdzie dogorywa wstyd i zdrada
  lecz Polska jeszcze nie umarła
  wiec się już nowi bardzo spieszą
  by wpisać się na wredną listę
  na pierwszym miejscu
  przed tą rzeszą
  więc tworzą partię sprawiedliwych
  i także prawych
  czas pokaże
  bo nie ma już alternatywy
  jak sami twierdzą ci spryciarze
  nowa jest lista kandydatów
  a ich kariera to groteska
  połowa życia na czerwono
  druga połowa gruba kreska
  to sa wybrańcy już z wybranych
  duszyczki po iluminacji
  której doznali w średnim wieku
  już po sierpnowej perturbacji
  nagle spadł na nich duch wolności
  i spekulacji duży pieniądz
  tak ich zachwycił swoim blaskiem
  że się wręcz teraz bardzo spieszą
  by sprzedać Polskę
  razem z ludźmi
  i dostać w łapę komisowe
  i znaleźć miejsce gdzieś w zarządzie
  w spółce gdzie stare jest już nowe
  popatrzcie na tych „bohaterów”
  bo oni żyją razem z nami
  oni też będą na tej liście
  gdzie Kossakowscy liderami
  jak już załatwią nam niewolę
  pod nowym wprawdzie już zaborem
  to ich nazwiska będą sławne
  zostaną nowej zdrady wzorem

 7. A ja chcę tylko skromnie zapytać ilu to Hanysów będzie machać do wspominając te „pantery” i „tygrysy” . Dwóch, cz trzech?. Najmłodszy, jeśli się załapał na sprzątanie hali, no i dożył, przekroczył dzisiaj 90-tkę i popatrzy na defiladę jeśli tylko kumple podniosą go z wózka nad głowy młodszych rencistów.
  Dobrze by było dopasować tekst do dzisiejszych czasów. I myślenia.
  Pozdrawiam.

css.php