Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny Śląsk z bliska - Jana Dziadula blog patriotyczno-lokalny
Katowice

7.05.2018
poniedziałek

Prezydent (Katowic) ma jaja!

7 maja 2018, poniedziałek,

A udokumentowane posiadanie tychże stanowi ważny atut – nie tylko w naszym przebrzydłym patriarchalnym świecie, który właśnie wydaje z siebie ostatni, tęskny łabędzi trel.

Tym bardziej więc za jaja należą się gromkie brawa, które niniejszym biję.

Brawo, Panie Prezydencie Marcinie Krupo – za cholernie inteligentny fortel w sprawie pomnika Jerzego Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach. To prawny majstersztyk, za który szczerze i nisko chylę czoła. Chodzi o to, że wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wraz z IPN domagali się, żeby tę komunistyczną, przebrzydłą personę wywalić spektakularnie z tzw. przestrzeni publicznej. Do końca marca – zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną.

Gdyby tak się nie stało, to wojewoda wraz z IPN musieliby sami obrócić w perzynę popularnego „Jorga”. Rachunek za ów fizyczny wysiłek nie byłby wcale taki mały. „Masz babo placek” – skwitowałby ów rachunek prezydent Krupa, który musiałby go urzędowo uiścić.

A tu masz… Prezydent, który onegdaj nie grzeszył aktywnością w obronie pl. Wilhelma Szewczyka przed Parą Prezydencką, narzuconą przez wojewodę (17 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach ma rozstrzygnąć sprawę upamiętnienia), teraz pokazał z zaskoczenia, że jest w posiadaniu owego męskiego organu, o którym wyżej.

I to mimo namaszczenia w nadciągających wyborach na kandydata PiS przez samego Prezesa tej wszechobecnej partyjnej formacji! Wiadomo jednak, że na Śląsku nie wygra się żadnych wyborów – nawet z pocałunkiem prezesa na billboardach – startując przeciwko Ziętkowi, byłemu wojewodzie.

Co zrobił Marcin Krupa? Uczynił elegancko i bez zarzutu gest Kozakiewicza. Podziwiajmy to dyplomatyczne, ba!, pokerowe zagranie wszyscy – od Morza Bałtyckiego po Morskie Oko. Pomnik i ziemię wokół, całe niemal 50 m kw., prezydent przekazał Muzeum Historii Katowic w celu… prowadzenia na tym terenie działalności edukacyjnej.

Najzupełniej zgodnie z prawem, bo art. 5a w punkcie 3. ustawy dekomunizacyjnej głosi, iż nie stosuje się jej do pomników „wystawionych na widok publiczny w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej, naukowej lub o podobnym charakterze w celu innym niż propagowanie ustroju totalitarnego”.

Czy ta spiżowa postać generała Z. podpierająca się nieodłączną kryką, oceniona przez prawą i sprawiedliwą ławę przysięgłych jako komunistyczny złoczyńca, propaguje ustrój totalitarny? W życiu!

Raczej przebiega wzrokiem z brązu jakieś kartki papieru, na których widnieje całkowicie jednoznaczny napis: „Zawsze Śląsk, zawsze Polska”.

Już oczami wyobraźni widzę początek roku szkolnego 2018–2019 na dwa miesiące przed wyborami. Pod piękny Pomnik Powstańców Śląskich – słynne trzy skrzydła – zdąża szkolna wycieczka, tak na oko wczesne liceum… W tle Spodek, Rondo, siedziba NOSPR, w oddali widać wieże Muzeum Śląskiego… Przepyszny zakątek Katowic.

A ten tam grubasek, stojący o lasce i z papierami w prawej ręce, to kto? – pyta Jaś nauczycielkę. I jak tu odwrócić uwagę od postaci zamkniętej w brązie, no ale mleko się wylało… Nauczycielka kombinuje jak koń pod górę.

To, dzieci drogie, komunistyczna zakała, która zniewalała nas przez ponad 40 lat i nie pozwalała Polakom i Ślązakom rozwinąć skrzydeł – mamrocze z obrzydzeniem. – To Ziętek, komunistyczny aparatczyk, zapamiętajcie: bez niego świat byłby lepszy.

A tata mówi, że to jemu zawdzięczamy budowę Spodka, Ronda, Parku Śląskiego, dróg, sanatoriów – Jaś brnie w niebezpieczne tematy. – Gówno prawda – wyrwało się ciału pedagogicznemu. – IPN temu przeczy! Gdyby nie tacy jak ten z kryką, to takie Spodki i Ronda byłyby w każdej gminie…

A jak ja na niego patrzę, to tak go nienawidzę, że… – wyrwało się Małgosi. Pani pogłaskała ją po głowie. Dzieci rozsiadły się pod pomnikiem. Powyjmowały bułki z salcesonem, strzeliły puszki z colą. – Proszę pani, a do Parku Śląskiego imienia generała Ziętka, do Wesołego Miasteczka i ZOO też pojedziemy, prawda?

Oj, Jasiu, Jasiu… Po pierwsze się nie garb, a po drugie – jutro w szkole widzę twojego ojca, a po trzecie… koniec lekcji historii, wracamy.

Tak już niebawem będzie. Nie daję za to głowy, że ostanie się Rondo im. Jerzego Ziętka albo sanatoria w Ustroniu, też bezmyślnie ochrzczone imieniem tej komunistycznej swołoczy. Chociaż kto wie… Jeżeli wojewoda wraz z IPN i posłem Stanisławem Piętą nie przewrócili do tej pory popiersia Jerzego Ziętka w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim – w miejscu jak najbardziej publicznym – to wszystko może się zdarzyć. Może i wojewodzie, wraz z IPN, Ziętek przestanie się kojarzyć z komunistycznym aparatczykiem. Przynajmniej do wyborów…

Panie Prezydencie – ponawiam brawa. To owacja na stojąco. Proszę o bis.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. PIS zdekomunizuje tereny do prowadzenia działalności edukacyjnej i tyle.

 2. Totalną dekomunizację Katowic można przeprowadzić przez zmianę nazwy Katowic. Postuluje nową nową/starą nazwę „Stalinogród im. Lecha Kaczyńskiego”

 3. moje gromkie brawa rowniez. Pamieci Generala nie da sie wymazac ze slaskiego serca. Prezes przeminie jak sen zloty. Zietek zostanie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ten Marcin Krupa próbuje nadrobić lata byle jakiej miejskiej katowickiej prezydentury.
  Może i ma jaja, których nie myliłbym jednak z „męskim organem” – poczekajmy jakie będą finały tej gry w durnia z tępymi pisdzielcami.
  Z drugiej strony – po namyśle – konstatuję. iż dopiero posiadanie dorodnych jaj i pisello stanowi zadatek na pełnokrwistego mężczyznę.
  Obserwując scenkę pseudopolityczną w Polsce i regionie można stwierdzić – z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością – że dominują zakompleksieni osobnicy z mikropenią (<5 cm we wzwodzie).
  Czy takie dzwońce mogą czymkolwiek zarządzać?
  ———————————————————–
  Jarosław Wieczorek dopełni żywota na śmietniku… historii – całkiem zasłużenie bo tam miejsce dla partyjnych popychadeł.

 6. Ulga!!!
  W grudniu siedziałem 1 dni w pokoju sanatorium w Ustroniu. Oglądałem popiersie ?biust/ Ziętka ustawione na cokole przed budynkiem. Właśnie wtedy doszła mnie hiobowa wieść, że chcą zdemontować i zniszczyć pamięć o najlepszym, jak dotąd gospodarzu naszego Województwa.
  Idiotów nigdy nie brakuje.
  W tamtych czasach na propozycję zrobienia czegoś „nieprodukcyjnego”
  reagowano alergią. Pamiętam jak w ramach oszczędności zarząd wojewódzki ZMS chciał zlikwidować klub żeglarski z siedzibą nad Dzierżnem. Udało mi się uciąć zamiary, dzisiaj śmiesznym argumentem.
  Wyjaśniłem nadgorliwym zms-owcom, że jest to najlepsza wizytówka
  pokazująca, że za zachodzie jachtami pływają milionerzy a u nas robotnicy. Klub ocalał a z tymi robotnikami to była prawda.
  Ziętek też nie musiał ryzykować swojej pozycji przekształcając wysypisko i nieużytki w park , budując dwupasmówkę do Jaszowca, akceptując wspaniały, projekt Zawodzia w Ustroniu. Być może skrzywdzono kilku właścicieli gruntów ale dla innych – rewelacja potwierdzająca się codziennie.
  Akcje typu dekomunizacja to tak jak rewolucje – zabijają własne dzieci.

 7. Wpadka – nie jeden ale 11 dni.

css.php